EL MEK NİMİR KÖPRÜSÜ

ElMekNimir Köprüsü
Zoom
Proje Detayları
Proje Detayları

Yapı Merkezi, Sudan’ın başkenti Hartum’da kentin en yoğun akslarından El Mek Nimir Caddesi'ni Mavi Nil’in öte yakasıyla birleştiren El Mek Nimir Köprüsü’nü inşa etti. Temeli 16 Ağustos 2005’te atılan köprünün sadece iki yılda tamamlanması, bu alanda bir rekor sayılmaktadır.

El Mek Nimir Köprüsü, 13 açıklıklı olup, 642 metresi kompozit sistemli, 519 metresi rampada olmak üzere, toplam 1161 metre uzunluğundadır. Gidiş ve geliş yönünde ikişer trafik şeritli köprünün her iki kenardaki yaya yolları ile birlikte toplam genişliği 22 metredir.

Taşıyıcı sistem; 39 metreye kadar inen temel kazıkları ve betonarme ayaklara oturan, çelik konstrüksiyon ve betonarme kompozit tabliyeli olup; 80 metrelik orta açıklık, çelik pilonlara asılan kablolu bir sistemle geçilmiştir.

Köprü tabliyesinin Ankara’da üretilen çelik konstrüksiyonu, karada hazırlanmış, 7 etapta birleştirilmiş ve özel bir hidrolik sistemle nehrin ve kolonların üzerinden itilerek yerleştirilmiştir.

İnşaat sırasındaki en büyük güçlük, Nil’in altı aylık periyotlarla 5-6 metre yükselip alçalmasından doğmuş; fakat Yapı Merkezi’nin mühendislik deneyimi, uzman kadrosu ve teknolojik imkânlarıyla tüm teknik sorunlar aşılmıştır.