IRMAK-KARABÜK-ZONGULDAK DEMİRYOLU HATTI REHABİLİTASYONU VE SİNYALİZASYONU

Proje Detayları
Proje Detayları

Ankara’nın kuzeydoğusunda yer alan Irmak beldesinden başlayarak kuzeye doğru Çankırı ve Karabük kentlerinden geçen ve Zonguldak’ta son bulan Irmak-Zonguldak Demiryolu Hattı’nın Rehabilitasyon Projesi Yapı Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında, hattın alt ve üstyapısının rehabilitasyonunun yanısıra, hat üzerindeki şev stabilizasyonlarının, sanat yapılarının, tünel portallerinin ve istasyonların rehabilitasyonu da gerçekleştirilmektedir. Bunlara ek olarak hattın Avrupa Birliği normlarına uygun olarak haberleşme ve sinyalizasyon sistemlerinin ve bu sistemlerin enerji temin altyapısının kurulması da proje kapsamındadır.

Yapı Merkezi liderliğindeki konsorsiyum; Türkiye-AB malî işbirliği alanında şimdiye kadar imzalanan en yüksek bütçeli projeyi gerçekleştiriyor. Yapı Merkezi ve MÖN İnşaat İş Ortaklığı’nın yüklenici firma olduğu ve Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ortaklaşa finanse ettiği, Türkiye’deki en büyük proje olan “Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi”nin toplam maliyeti 227 milyon € olup, bunun 194 milyon €’luk bölümü AB IPA fonlarından finanse ediliyor.

Projenin ilk aşaması olan Karabük-Zonguldak Hattı tamamlandı ve 26 Nisan 2016’da bir törenle hizmete alındı.

Alt yapısının yenilenmesi ve kapasitenin geliştirilmesi ile Türkiye’nin ekonomik ve bölgesel gelişmişliğine büyük katkı sağlayacak olan proje ayrıca 12 Mayıs 2016'da düzenlenen Ekonomi ve Lojistik Zirvesi'nde ‘Türkiye’nin En İyi Altyapı Lojistik Projesi Ödülü’ne layık görüldü.