PROJELER

MUTLULUK İNŞA EDEREK MUTLU OLURUZ

Morogoro - Makutupora Demiryolu

Yapı Merkezi, Tanzanya’daki standart ray açıklığındaki Demiryolu projesinin Morogoro ve Makutupora hattını inşa ediyor. 1 milyar 924 milyon dolarlık proje, Merkezi Koridor olarak bilinen Darüsselam - Mwanza arasını bağlayan Doğu Afrika’nın en hızlı tren hattının 2. bölümünü oluşturuyor.Projenin 2. Kısmı, başkent Dodoma’dan da geçerek Morogoro ve Makutupora şehirlerini birbirine bağlayacak.

Yapı Merkezi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon gibi teknolojik birimler de dahil olmak üzere tüm altyapı ve üstyapı çalışmalarını da kapsayan anahtar teslimi bir proje oluşturacak.Atölye alanları, depo ve yan hatlarla birlikte uzunluğu 409 kilometreyi bulan demiryolunun yapımı 36 ay sürecek. Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı birbirine bağlayan Merkezi Koridor’un bir parçası olan proje, Doğu Afrika’yı da Hint Okyanusu’na açacak.

Ihumwa/Dodoma’daki temel atma töreni Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı ve BaşkanıHE Dr. John Pombe Joseph Magufuli, Tanzanya Çalışma, Ulaştırma ve İletişim BakanıHon. Prof. Makame Mbarawa, Tanzanya Bayındırlık ve İskan Bakanlığı MüsteşarıDr. Leonard Chamuriho, TRC Genel MüdürüMr. Masanja K. Kadogosa, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkan VekiliErdem Arıoğlu, Genel MüdürÖzge Arıoğlu, Genel Müdür Yardımcısıİlker İnceleme, Doğu Afrika Bölge MüdürüAbdullah Kılıç ve Proje MüdürüKemal Artüz’ün katılımıyla, 14 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti.

160km / saat hıza sahip ve bölgenin ilk şehirlerarası elektrikli demiryolu sistemi olan Morogoro - Makutupora Demiryolu Projesi 1,435 milimetrelik Standart Açıklık ile inşa edilecek. Dodoma ile Darüsselam arasında emniyetli ve güvenilir bir ulaşım kurulmasını sağlayacak olan bu kısım aynı zamanda Dodoma'yı modern bir başkente dönüştürme vizyonunu da güçlendirecek. Yapımı 36 ay sürecek proje tamamlandığında Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya’yı birbirine bağlarken, Doğu Afrika’yı da Hint Okyanusu’na açacak.

Morogoro ve Makutupora demiryolu tamamlandığında Tanzanya’nın başta ticaret ve turizm olmak üzere genel ekonomisine çok büyük katkıda bulunacağı bekleniyor. Denize kıyısı bulunmayan Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerin zengin yeraltı kaynaklarının demiryolu ile Tanzanya limanlarına ihraç etmesine de olanak sağlayacak.

İLETİŞİM

Yapı Merkezi Genel Merkez
Burhaniye Mh. Hacı Reşit Paşa Sokak No:4 Üsküdar 34676 İstanbul Türkiye

T: +90 216 321 90 00
F: +90 216 321 90 13

E: yminfo@ym.com.tr
İK: insan.kaynaklari@ym.com.tr
© 2018 Yapı Merkezi Tüm Hakları Saklıdır.