HABER MERKEZİ

Türkiye’de Bir İlk!

Yapı Merkezi tarafından, Büyük Mevlana’nın “Aşk ile gelin” çağrısından kuvvet alınarak 17 Temmuz 2009 tarihinde ilk ray kaynağı yapılarak başlatılan, büyük bir özveri ile rekor sürede tamamlanan ve 23 Ağustos 2011 tarihinde açılan Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. 

Konya’da trafik kazası geçirerek beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin pankreası Yüksek Hızlı Tren ile Ankara’ya gönderildi. Böylece Türkiye’de ilk defa hızlı trenle organ nakli transferi gerçekleştirilmiş oldu. 

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibi tarafından alınan hastanın böbrekleri ve karaciğeri karayolu ile Antalya’ya, kornealar Konya Numune Hastanesi’ne, pankreas ise Ankara’ya gönderildi. Türkiye’de ilk defa bir organın başka bir kente transferi YHT ile yapıldı. Ölen kişinin pankreası Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve  Araştırma Hastanesi’nde bir hastaya nakledilecek.

Pankreası hızlı trenle götürmeye gelen Sağlık Bakanlığı Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Murat Kaymak, YHT ile ilk defa organ transferini gerçekleştirdiklerini söyledi. Kaymak, “YHT, bu tür insani önem taşıyan organizasyonlarda da kullanılabilir” dedi.

 

 

Kaynak: AA